Google

Co mogę zrobić dla klimatu?

Polska znalazła się wśród krajów, które ratyfikując Protokół z Kioto zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. To niewątpliwie ważny krok na drodze do zahamowania niekorzystnych zmian klimatu, czy jednak wystarczający? Czy zmierzające do ratowania klimatu działania, podejmowane na szczeblu państwowym i ponadpaństwowym nie byłyby skuteczniejsze, gdyby towarzyszył im wysiłek każdego z nas?

Każdy może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez:

 • oszczędzanie energii w domu, szkole, biurze;
 • korzystanie z transportu publicznego lub roweru zamiast samochodu;
 • sadzenie drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla;
 • segragację odpadów, które mogą być poddane recyklingowi;
 • kupowanie produktów wytworzonych z surowców wtórnych - wykorzystując surowce wtórne zużywa się mniej energii niż podczas wytwarzania nowego produktu;
 • kupowanie produktów energooszczędnych, czyli takich które zostały zaprojektowane tak by zużywać jak najmniej energii;
 • informowanie innych o zmianach klimatycznych i działaniach jakie mogą podjąć, aby im zapobiegać.
Czy wiesz, że ...
... podczas zakupów możesz dbać o środowisko nie tylko przychodząc do sklepu z własną torbą, lecz także wybierając produkty jak najmniej opakowane? Waga odpadów opakowaniowych, produkowanych co roku przez Europejczyków 4000 razy przekracza wagę wieży Eiffla!
Europejskim liderem w dziedzinie przetwarzania odpadów jest Belgia, gdzie na jednego mieszkańca przypada 114 kg odzyskanych odpadów. Dla porównania w Niemczech jest to 76 kg, a w Polsce zaledwie 4 kg.

Ile możemy zaoszczędzić?

Potencjał zwiększania efektywności energetycznej w polskich gospodarstwach domowych sięga nawet 40% - donosi raport „Ending Waste Energy Use”, który na zlecenie WWF przygotowała Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Gdyby wszyscy Polacy kupowali sprzęt AGD o najwyższej klasie energooszczędności i jednocześnie wyłączyli połowę urządzeń, pracujących zazwyczaj w trybie stand-by, udałoby się zapobiec wyemitowaniu 5 mln 556 tys. ton dwutlenku węgla. Jednocześnie zaoszczędzono by 1 mld 621 mln złotych – dwa razy tyle, ile wynosi budżet pogotowia ratunkowego.

Wielu może się wydawać, że wpływ naszych codziennych decyzji na stan klimatu jest tak niewielki, że w zasadzie nieistotny. Nic bardziej błędnego. Czy wiecie na przykład, że przeciętny Amerykanin przyczynia się do emisji około 6,6 ton gazów cieplarnianych rocznie? Z kolei statystyczny Austriak w ciągu roku zużywa 1100 kWh energii elektrycznej – tyle, ile w zupełności wystarczyłoby dwóm oszczędnie gospodarującym osobom. Nawet, jeśli w przypadku statystycznego Polaka odpowiednie liczby nie są aż tak duże, pomyślcie, jak znacznych emisji udałoby się uniknąć, gdyby każdy z nas, choć w niewielkim stopniu, ograniczył swoje zużycie energii.

Image

Energię można oszczędzać wszędzie: w domu, w szkole, na wakacjach, odrabiając lekcje czy spędzając czas wolny. Trzeba tylko wiedzieć jak. No właśnie: jak możemy zmniejszyć nasze zużycie energii? Co zrobić, by jej oszczędzanie nie było dla nas zbyt uciążliwe? Specjaliści zwracają uwagę na dwa obszary działań: po pierwsze, niezbędna jest wymiana sprzętu AGD i oświetlenia na bardziej energooszczędne, po drugie, nie mniej istotną kwestią jest zmiana naszych przyzwyczajeń, związanych z wykorzystywaniem energii. Warto przy tym pamiętać, że oszczędzanie energii nie musi łączyć się z żadnymi wyrzeczeniami. Wręcz przeciwnie. Jak zapewnia Ireneusz Chojnacki z WWF Polska, „z ogromnego potencjału efektywności energetycznej możemy korzystać przy zachowaniu tego samego komfortu życia, a nawet polepszając warunki, w których żyjemy.” Jak więc to zrobić?

Oszczędzanie energii w kuchni

Właśnie w kuchni zużywamy największe ilości energii elektrycznej. Lodówka to najbardziej energochłonne urządzenie w domu. W odróżnieniu od pralki, zmywarki czy telewizora pracuje bez przerwy, przez 24 godziny na dobę, przez 8 760 godzin w roku. Dlatego tak istotne jest jej energooszczędne wykorzystanie. Zmniejszając koszt eksploatacji lodówki o zaledwie 10 groszy na godzinę, „zarabiamy” rocznie 876 złotych, jeśli zaś na każdej godzinie pracy urządzenia zaoszczędzimy 20 groszy, roczny zysk wyniesie aż 1752 złote. Warto więc poznać zasady prawidłowego korzystania z lodówki – nie tylko ze względów ekologicznych, lecz także ekonomicznych.

 • Zimno nie znaczy za zimno! Jeśli temperatura w lodówce będzie o 3-5 stopni niższa od optymalnej, która dla lodówki wynosi 7 st. C, a dla zamrażarki -18, co najmniej 15% energii zostanie zmarnowane.
 • Nie ogrzewaj z zewnątrz, nie ogrzewaj od wewnątrz! Lodówka nie powinna stać w pobliżu grzejnika czy kuchenki, nie powinna też stać w nasłonecznionym miejscu. Nie należy też wstawiać do niej gorących potraw. Pamiętajmy również, by zamykać lodówkę jak najszybciej po otwarciu: im mniej ciepłego powietrza dostanie się do wnętrza, tym mniej energii zostanie zużyte na jego ochładzanie.
 • Rozmrażaj lodówkę, rozmrażaj w lodówce! Efektywność energetyczna lodówki wzrasta dzięki regularnemu rozmrażaniu: pozbywając się 5 mm lodu oszczędzamy aż 20% energii. Energię oszczędzimy także, jeśli w lodówce będziemy rozmrażać produkty z zamrażarki: pochłoną one ciepło z otoczenia, a lodówka zużyje mniej energii na utrzymywanie niskich temperatur.

Trudno dziś sobie wyobrazić gospodarstwo domowe bez lodówki, nie każda kuchnia jest jednak wyposażona w zmywarkę. A szkoda, zmywając naczynia ręcznie zwiększamy bowiem zużycie energii o 50%. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na kupno zmywarki, nie używajmy przynajmniej do zmywania naczyń ciepłej bieżącej wody. Lepiej napełnić wodą zlewozmywak, umyć w nim naczynia i dopiero na koniec wypłukać je w zimnej wodzie. Jeżeli posiadamy zmywarkę, pamiętajmy, że korzystanie z niej nie jest jeszcze równoznaczne z oszczędzaniem energii. Ważne jest, by korzystać z niej efektywnie. Dlatego włączajmy zmywarkę tylko przy pełnym załadunku. Uruchamianie jej celem zmycia dwóch szklanek jest marnotrawstwem energii i stratą pieniędzy.

Mówiąc o lodówkach, zmywarkach i innym sprzęcie AGD trzeba wspomnieć także o kwestii efektywności energetycznej. Kupując nową pralkę czy lodówkę wybierzmy sprzęt energooszczędny – jest droższy, jednak ten wydatek na pewno się opłaci. Im wyższa efektywność energetyczna urządzenia, tym niższe rachunki za zużywaną przez nie energię. Wymienienie w polskich gospodarstwach domowych sprzętu AGD (chłodziarek, zamrażarek i pralek) oraz oświetlenia na bardziej energooszczędne przyniosłoby 1 mld 330 tysięcy złotych zysku, zapobiegając jednocześnie emisji 4,5 mln ton dwutlenku węgla.

Image

AGD OD A DO G
Urządzenia gospodarstwa domowego – lodówki, pralki, zmywarki i inne – klasyfikuje się ze względu na stopień efektywności energetycznej w przedziale od A (wysoka efektywność) do G (niska efektywność). Ponieważ wewnątrz klasy A istnieją spore różnice – zwłaszcza, jeśli chodzi o chłodziarki i zamrażarki – najbardziej energooszczędny sprzęt wyróżniany jest symbolami A+ i A++. Chłodziarki i zamrażarki klasy A+ i A++ zużywają od 25 do 64% energii mniej niż sprzęt klasy A.

Kuchnia to miejsce, w którym pracuje lodówka i zmywarka, kuchnia to jednak przede wszystkim pomieszczenie, w którym się gotuje. Jak więc oszczędzać energię podczas gotowania?

 • Nie gotuj więcej wody, niż masz zamiar wykorzystać. Gotując litr, gdy potrzebna Ci szklanka marnujesz 25% energii.
 • Używaj garnka dopasowanego wielkością do palnika. Garnek za mały tylko o 3 cm to strata 30% energii.
 • Korzystaj z szybkowara, zwłaszcza przygotowując czasochłonne potrawy. Oszczędzisz do 50% energii.
 • Przede wszystkim jednak nigdy nie gotuj bez pokrywki! Być może trudno w to uwierzyć, to jednak prawda: gotując bez pokrywki marnujemy gigantyczną ilość 300% energii!

A poza tym:

 • Wodę, w której myjesz warzywa i owoce wykorzystuj później do podlewania kwiatów.
 • Nie używaj jednorazowych nakryć: papierowych talerzy, plastikowych kubków i sztućców.

Dowiedzieliśmy się już nieco o oszczędzaniu energii w kuchni, przenieśmy się więc do kolejnego pomieszczenia, w którym przepadają wprawdzie mniejsze ilości energii elektrycznej, ale zużywa się za to największe ilości wody.

Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System.

Copyright © 2007 - Biomasa | Realizacja: SoftTree.pl | Programowanie: Maszyna.pl